Kõlleste Rattamaratoni võitsid Madis Mihkels ja Liisa Ehrberg

Rõõmupäev Hawaii Express Estonian Cup 2022 esimese „päris“ etapi näol oli rattasõpradel tänavu juba mais – 14. mail leidis Lõuna-Eestis aset 5. Kõlleste Rattamaraton. Kui eelmisel aastal kostitas ilmataat osalejaid palava suveilmaga, sai sel aastal rinda pista nii tuule kui ka vihmaga.

Grand Prix sõidu 70 kilomeetri pikkusel rajal pidasid läbivalt kõva heitluse sarja 5-kordne võitja Gert Jõeäär ning U23 MM-i pronksmedalist, peagi 19-aastaseks saav Madis Mihkels. Sel korral võidutses noorus, kui napi kolme sekundiga ületas finišijoone esimesena just Mihkels, võiduajaks 2:12:23.

„See on minu esimene Estonian Cupi etapivõit – üldse vist elu esimene maratoni etapivõit põhidistantsil,“ nentis Mihkels tähtsat päeva. „Ma otseselt ei teagi, mis täna otsustavaks sai. Tunne oli hea, üritasin kohe sõidu alguse teistele raskeks teha. Ühel metsavahelõigul jõudis minuga kaasa ainult Gert, saimegi kahekesi eest minema. Lõpus finiši profiili arvestades, ma isegi uskusin, et võin täna Gerdist parem olla,“ paljastas võitja strateegiat.

Ehkki edasist sarjas osalemist mõjutab omajagu välismaine võistlusgraafik, ja sarja üldvõitu see ilmselt püüda ei võimalda, lubas Mihkels: „Kindlasti kui võimalik ja olen Eestis, siis sõidan.“

Naiste arvestuses lõpetas GP distantsi esimesena Liisa Ehrberg, kel õnnestus võiduajaks vormistada väga täpne 2:28:00. Tänast teise koha omanikku Laura Lepasalu edestas Ehrberg veidi enam kui 3 minutiga.

„No ikka ekstreemne oli täna ilma poolest, aga rada oli kiire,“ vahendas otse rajalt tulnuna esimesi muljeid värske võitja. „Minu sõitjatüübile see küll nii väga ei sobi, aga väga äge ja kiire oli. Olin koguaeg mingi pundiga, sain alguses väga hästi minema, aga nemad olid minu jaoks kurvides veidi liiga kiired, tuule käes jäin maha. Aga siis leidsin oma pundi, mis alles lõpus rebenema hakkas,“ kirjeldas Ehrberg olusid. „Estonian Cupi etapivõit on ikka täna tähtis, eriti naisterahvale, ja muidugi sponsoritel on hea meel,“ kinnitas ta.

Gardena Maratoni 52km distantsi läbisid kõige teravama jalaga Martin Parv ning Karolin Surva. Parv pidas koguni lõpusentimeetriteni väga pinevat heitlust Ivo Irbega, kellega nad lõpuks ka identsed ajad kirja said – 1:40:30. Tarvis läks fotofiniši abi, ning see kuulutas võitjaks siiski Parve. Naiste arvestuses oli eristus veidi lihtsam – Karolin Surva võiduaeg 1:57:10, teisena lõpetanud Hanna Karoline Taaramäe järgnes 1:58:38.

Jetoili 22km pikkuse poolmaratoni kiireimaks sõitis end meeste koguarvestuses U14 vanuseklassis sõitnud Egert Tammeleht (58:31), kes oli umbes minuti jagu kiirem teise koha omanikust Niklas Londist (59:22). Neidude seas oli täna nobedaim Niklas Londiga heitluse pidanud Maria Jürisaar, ajaga 59:24. Tema järel teise kiirema naine tiitli võttis endale Ukraina noor rattur Viktoriia Baderyk (1:03:30).

Hansgrohe kiirenduskilomeetril olid Kõllestel võidukad Taavi Kannimäe (aeg 1:51) ja Liisa Ehrberg (2:31), Mariine Auto Mäefiniši parima tiitli võttis Gert Jõeäär. Sobivalt küüslaugupõldude kõrval paiknenud Küüslaugufestivali Vahefiniši läbis esimesena Madis Mihkels.
Päeva esimestes, Põltsamaa lastesõitudes olid vanemas vanusegrupis, kuni 10-aastaste seas kiireimad Kevin Teeäär ja Sofija Šaicāne, kellele kuuluvad nüüd ka Põltsamaa lastesõitude liidrisärgid. Nooremas, kuni 8-aastaste vanusegrupis võidutsesid Carl Christer Irbe ja teist aastat järjest Kõllestes parim Karolina Lilenbach.

Meeskondade arvestuses võitis tänase etapi KoMo/Veloplus, naiskondade arvestuses troonib Velohunt Sparta naiskond.

Liidrisärkide omanike seas on Kõlleste Rattamaratoni järel seis järgmine: sarja üldliidri särk jääb endiselt Gert Jõeääre kätte, kes lisaks saab kihiti kanda ka Mariine Auto Mäefiniši ja Küüslaugufestivali Vahefiniši üldliidri särke. Tänane võitja Liisa Ehrberg jätkab Rõõmu Vitamiinid Naiste Parima ning ka Hansgrohe Kiirenduskilomeeri naiste liidri särgis. Hansgrohe meeste särgi sai tänase esituse toel Taavi Kannimäe. Jetoili Poolmaratoni parima särk kuulub nüüd Maria Jürisaarele, Gardena Maratoni parima särgis sõidab järgminegi kord Martin Parv. Esimest hooaega välja antava Segafredo M50 ja N50 liidrisärkides saavad järgmist etappi sõita Virgo Karu ja Eliina Grünberg.

Hawaii Express Estonian Cup 2022 jätkub 4. juunil, mil osalejaid ootab sarja 3. etapp, 20. Raplamaa Rattamaraton.

Toetajad