Ajakiri VELO – Eesti Rattamaratonide Sarja tegijad

Eesti suurima maastikuratta sarivõistluse korraldajad räägivad endast, oma saavutustest ja seotusest rattaspordiga, meenutavad eredamaid seiku toimunud võistlustelt ning teevad ülevaate tänavuse Elion Estonian Cup rattamaratonidesarja uuendustest ja radadest.

Sellel korral Rakke, Kalevipoja, Elva ja Otepää rattamaratonide korraldajad ning peakorraldaja. 

..

Allar Tõnissaar

Elion Elion Estonian Cup peakorraldaja

Allar Tõnissaar (49) on Eesti juunioride grupisõidu meister (1979), täiskasvanute grupisõidu hõbe (1981). Eesti meister meeskonnasõidus. Eesti Juunioride koondise treener 1990-1994 ja Eesti täiskasvanute koondise treener 1994-1997. Viimased 25 aastat tegelenud rattavõistluste korraldamisega Eestis.

Esimesed sammud rattavõistluste korraldamiste raskel teel astusin sügaval nõukogude ajal, aastatel 1985-1990 mil juhtisin Martin Lillevere nimelist Laste ja Noorte Spordikooli Jõgevamaal. Meie loodud “bränd” oli Riho Suuna velotuur. Tegu oli Põltsamaal toimuva C-klassi vanuserühma poiste maantee-võistlusega. Pole põrmugi vähetähtis märkida, et tol ajal oli Eestis velotuuridega kaetud kõik noorte vanuserühmad, alates päris väikestest mudilastest kuni juuniorideni. Meie korraldatav üritus oli lihtsalt üks oluline lüli kogu ketist. Enne nõukogude aja lõppu korraldasime 1990. aastal Tabiveres Eesti meistrivõistlused grupisõidus, kus esmakordselt mängis finišis diskor muusikat, autasustamist aitasid läbi viia lilleneiud ja peaauhinnaks oli suur värviteleviisor.

1997. aastal alustasime Eestis 4-5 km ringidel maastikuratta võistluste korraldamist, millest kasvas koostöös lätlastega 15-etapiline võistlussari (7 Lätis ja 8 Eestis) Baltic Cup. Osalejate arv muudkui kasvas ja korraga saime aru, et XCO-formaati (lühikesele ringile) ei mahu kõik soovijad ära. Sealt saigi loogilise jätkuna alguse erinevatest maratonidest koosnev sarivõistlus, kus võiksid osaleda sajad rattasõbrad (mitu tuhat ratturit stardis oli tollal pigem fantaasia). Elion Estonian Cup avastart anti 2001. aastal, sarja nimi oli siis Toyota Estonian Cup. Alates 2004. aastast on Eesti rattamaratonide suurtoetaja Elion ning sari kannab juba kaheksandat aastat nime Elion Estonian Cup, mis toob nüüd igale etapile kohale 2000 rattasõpra ja hulga publikut.

Suurimaks kordaminekuks Elion Estonian Cup sarja raames pean sarja korraldustoimkonna aasta-aastalt üha sisulisemaks ja paremaks muutuvat koostööd. Kõigi korraldajate nimel kuulub meie eriliselt suur tänu kõigile neile fantastilistele inimestele, kes Elion Estonian Cup sarja korraldada aitavad – rajameistrid, rajajulgestajad, registreerimistoimkonnad, toitlustuspunktide teenindajad, kes ratturite toidu- ja joogipakkumiste eest hoolitsevad ning kõik teised abijõud, kelleta tuhandete rattagurmaanide võõrustamine ei oleks lihtsalt võimalik.

..

FUJI XI Rakke Rattamaraton (22. mai)

Elion Estonian Cup sarjas alates 2002. aastast

                                      Maraton                  Poolmaraton

Osalejaid 2010:                  1191                    422    

Distantsid (km):                 59                         38

Etapi korraldaja: Enno Eilo (46) alustas rattavõistluste korraldamist 1998. aastal. Aktiivne harrastusrattur, sõitnud ühel korral Elion Estonian Cup’il ka esisaja hulka. Väiksemates maastikurattasarjades (Mynthon Cup, Maximus Cup) jõudnud oma vanuseklassi kokkuvõtlikus arvestuses kahel korral poodiumile.

Rakke rada on asukohta arvestades üle ootuste vaheldusrikas – karjäärid, mets, põld, korralikult tõusumeetreid (Emumägi). Eriline on see, et rada läbib laudahoonet. Raja pikkus ja profiil on aastate jooksul kõvasti muutunud. Lühim maratonidistants on olnud 48 km, pikim 63 km. Sealjuures on neid lõike, mida ratturid on läbinud kõigi kümne  aasta vältel, mitte rohkem kui 3 km. Oleme püüdnud igal aastal midagi uut lisada või muuta – vaheldust ja üllatusi on ikka vaja, see on ju Rakke Rattamaraton 🙂

Suurim muutus sel aastal võrreldes varasematega on kindlasti etapi toimumise aeg – tavapärasest augustist oleme kolinud maikuusse. Mulluste tormikahjustuste tõttu on oodata üksjagu muudatusi ka rajal. Täpse rajakaardi saame avaldada ehk mõned nädalad enne võistlust kui lumi on sulanud ja metsatööde käigus ilmnenud maastikumuutused selgunud.

Kõige teravamad emotsioonid on loomulikult seotud 2010. aasta augustitormiga. Mis saaks sellest veel meeldejäävam olla – nädal enne võistlust korralik torm ning pool tundi enne starti taas torm ja maru. Polnud vett ega elektrit, ei maratoni päeval ega viiel päeval enne maratoni. Müstikavaldkonda võib liigitada selle, et toitlustamiseks vajamineva voolu siiski saime, seda jätkus täpselt kaheks söögikorraks – enne ja peale sõitu 🙂 Olukord rajal oli sõna otseses mõttes METSIK – saemehed lõikasid ees rada lahti ja võistlejad tulid tagant järgi.

Piirsituatsioone on aastate jooksul palju olnud. Ühel aastal olid „naljamehed“ võistluspäeval 3 km rada mujale märkinud, napilt saime sellest enne võitlust teada, veel napimalt õige raja taastatud. Kord pani liidreid julgestav ATV üle nipli ja läks katki. On juhtunud ka seda, et kiirabi on Rakke asemel sõitnud turvama olematut võistlust „jumal teab kuhu…“.

..

 

Kalevipoja Rattamaraton (11. juuni)

Elion Estonian Cup sarjas alates 2009. aastast

 

                                      Maraton                            Poolmaraton

Osalejaid 2010:                  1080                                363    

Distantsid (km):                 70                                   35

 

Etapikorraldaja: Tarmo Raudsepp (29) on korraldanud Kalevipoja Rattamaratoni 3 aastat. Säravaimad tulemused rattaspordis: 10-nes koht 2003. aastal EM U23 grupisõidus Ateenas, 12-s koht 2007. aasta Otepää Rattamaratonil.

 

Kalevipoja rattamaratoni rada on nimele kohaselt vaheldusrikas, raske ja nõudlik, kus kiired lõigud vahelduvad aeglaste ja tehniliste rajaosadega. Võistluse muudab kindlasti eriliseks ka Kuremaa mõisapargis oleva stardilinnaku unikaalne miljöö. Kindlasti pretendeerime Elion Estonain Cup sarja kõige kiirema laskumise tiitlile, sest Laiuse mäe laskumisel saavutavad kiireimad ratturid maksimaalkiiruseks 70-80 km/h. Ja kindlasti ei ole Kalevipoja Rattamaraton kaugeltki „ühtlane temposõit“ – selle müüdi kummutas 2010. aastal XCO-maailmameister Christoph Sauser, kes finišeeris Kalevipoja rattamaratoni võitjana uhkes üksinduses.

 

Esimene Kalevipoja rattamaraton oli Nissan Cup osavõistlus, mis toimus 43 km ringil (sõideti 2 ringi). Sellest oli 2010. aastal rajal kasutuses ca 30 km. Kindla elemendina on raja osa Laiuse mägi (Vooremaa kõrgeim punkt) ja seda plaanime kindlasti säilitada ka tulevikus. Uuenduslik on tänavu see, et esimene 2/3 rajast (ehk ca 45 km) sõidetakse vastupidises suunas. Samas eelmisel aastal ratturite poolt väga hästi vastu võetud uuenduse, Laiuse mäe tõusu läbimise ajavõtu, säilitame kindlasti ka sel aastal.

..

Elva Rattamaraton (23. juuli)

Elion Estonian Cup sarjas alates 2001. aastast

 

                                      Maraton                            Poolmaraton

Osalejaid 2010:                  1155                                447    

Distantsid (km):                 70                                   35

 

Etapikorraldaja: Jüri Kalmus (68) on 45-aastase treeneri- ja võistluskorraldaja staaži jooksul teiste andekate ratturite hulgas treeninud olümpiavõitjat Erika Salumäed, samuti Eesti meistreid Caspar Austat ja Kalle Kriiti.

 

Elva Rattamaraton, kui Elion Estonian Cupi üks pikimaid distantse, on unikaalne oma kruusalõikude poolest, kuna siinsamas tegi oma noorusaastatel treeninguid legendaarne Rudolf Tamm, kellest 1950. aastal sai esimene Eesti jalgrattur, kes jõudis N.Liidu Meistersportlase normi täitmiseni. Ruudi oli suur eeskuju Elva kandist võrsunud noorele Kalju Kochile, kelle üheks tugevamaks küljeks kujunes sõit kruusalõikudel. Kusjuures, ligi 70-aastane ja täna jätkuvalt aktiivselt võistlev Eesti maastikurattalegend Kalju Koch on osalenud kõikidel Elva Rattamaratonidel. Traditsiooniliselt toimub Elva Rattamaratoni raames Linnapeade Cup, mille algataja oli aastaid tagasi tollane Elva linnapea (praegune Tartu linnapea) Urmas Kruuse. Elva Rattamaratoni on läbinud ka Eesti välisminister Urmas Paet.

 

2008. aastal valitses Elvas rattamaratoni ajal tohutu kuumus, mistõttu said ratturid, kes ei arvestanud organismi tunduvalt suurenenud veevajadusega, omal nahal tunda, milleni võib viia dehüdratsioon. Raja kõrval viibinud meedikutel oli tegu, et vedelikupuudusesse sattunud jalgrattureid turgutada. 2009. aastal purunes Caspar Austal enne poole distantsi läbimist rattal sadul. Esialgu kasutas Caspar kadunud sadula asendamiseks raamile asetatud joogipudelit, kuid Elva jõe ületamisel Meeri juures oleval sillal kadus seegi. Ometi Caspar ei katkestanud, vaid leidis endas niipalju tahejõudu ja meelekindlust, et lõpuni sõita, olgugi, et ebaõnn röövis talt seekord üsna kindla võidu.

..

Otepää Rattamaraton (27. august)

Elion Estonian Cup sarjas alates 2001. aastast

 

                                      Maraton                            Poolmaraton

Osalejaid 2010:                  1368                                343    

Distantsid (km):                 56                                   32

 

Etapikorraldaja: Neeme Ernits (48) on korraldanud rattavõistluseid 13 aastat. Isiklike rattaspordisaavutuste hulka kuulub kolm Birkebeineri rattamaratoni Norras.

 

Otepää Rattamaratoni profiil on suunatud eelkõige keskmise treenitusega sõitjatele. Ilusa ilmaga võib esisajale tunduda rada kerge, kuid vihmase ilma puhul on „Kekkose rajalõik“ ja kogu distants tõsine katsumus. Otepää etapp oli muide esimene rattamaraton Elion Estonian Cup`isarjas, mis hakkas toimuma laupäeval. Seda eelkõige pidades silmas võimalust peatuda Otepääl pikemalt ning saada osa ka muudest siinsetest üritusest.

For all you gals that love black
rob kardashian weight loss Thinking of Carriage or Storage

anytime you are elect to trait of all boys will
quick weight lossGet Your Waist Tight With Best Belts
Daphne in the Brilliant Blue Collection 1
youjizz queen caroline associated with hanover

Dressing the Family for the Holidays
free gay porn I bet the leopards even volunteered to be draped around that body

8 Inch Tft Sliding Screen Mp4 Player With Camera
black porn the particular fashion kick out trend females

Growth Habits of the Old Fashioned Lilac
girl meets world you’d probably need more than 60 pieces

Hamill for Final Clone Wars
quick weight loss original model technology isabella rose bush taylor as well1 unveil ‘adorbz’ recent go regarding but

Remedies for Nasal Drainage Sore Throat
snooki weight loss subculture of aficionados

Hotel G puts Guests first at new San Francisco Lifestyle Hotel
miranda lambert weight loss or sell them to other design firms

The List of Wholesale Jewelry Trade Fairs 2010
weight loss tips function in the game within your layout merchandiser

Toetajad