VELOPLUS 23. Raplamaa Rattamaraton

Failid

GPX (Maraton)Maratoni rajakaart (PDF)Linnaku kaart (.pdf)

Kirjeldus

Raplamaa rattamaraton on viimastel aastatel läbinud päris palju muudatusi. Uuenenud on suuremal või vähemal määral kõikide distantside rajad, uue asukoha on saanud võistluslinnak. Ka 2025 aasta pakub mõningasi uuendusi uute rajalõikude näol.

Teistkordselt algab ja lõpeb võistlus Keava aleviku suveaia territooriumilt. Trassi kujundamisel oleme taas jätkanud eelmistel aastatel aluseks pandud põhimõtetel, ehk et rajal oleks põnevust, uudsust, samas ka äratundmise rõõmu, mis komplektina pakuks mõnusat elamust, sõidunaudingut ning positiivseid emotsioone. Ja siinjuures vähetähtsam pole asjaolu, et hea tundega ja naerusuil saavad ületada finišijoont kõik osalejad. Muutujaks võrrandis on enamasti tempo, mida igaüks siis ise saab doseerida vastavalt oma võimekusele. Oluliseks teguriks on mõistagi ilm, kuid oleme trassi tegemisel ka seda mõju püüdnud arvesse võtta. Aga selles võib kindel olla, kui sajab siis sajab ka raja peal ning päris puhta jalaga ei pääse.
Säilitamaks Raplamaa rattamaratoni vaimsust läbib trass nii Keava mägesid, ületab Paluküla hiiemäge ning kokkuvõttes teeb ringi ümber Keava raba, kuid seda taas päripäeva.

Võistluskeskus on Keava alevikus ning läbimise suund on eelmise aastaga võrreldes vastupidine ehk siis päripäeva. Kindlasti tasub tähelepanu pöörata rajamärgistusele ning mitte mingil juhul üritada sõita eelmise aasta mälupildi järgi, sest see võib olulistel hetkedel valeks osutuda. Rajamärgistuse kvaliteedis me järeleandmisi ei tee ning kui oled mõõdukalt tähelepanelik, ei eksi sa teelt ning jõuad, rahulolu kogedes ja enda üle uhkust tundes, finišisse.

Rajalahknemistel, Keava mägedes, nii esimest kui teist kordsel läbimisel, olla tähelepanelik!
Samuti ei tasu alahinnata rajatähistuse olulisust, seda just kohtades, kus tuleb olla eriti tähelepanelik ja/või ka tavapärasest ettevaatlikum. Selliseid kohti tähistab märk, millel on sümboliks “ ! “ ning kui silma hakkab selline tähistus “ ↓↓↓ “, siis tea, et ees ootab järsem ning tehnilisem laskumine. Seal kus jõe või kraavi ületamiseks on sild, ehk et rada võib olla tavapärasest kitsam ja ei ole just möödasõiduks sobivaim koht, võib kohata sellist märki “ ‖ “. Kraavi, jõe või mõne muu veekogu läbimist, kus silda ei ole, on välja pandud selline tähistus “ ≈ “ ning tavapäraselt tähendab see ka seda, et varbad võivad saada kastetud.
Tavapärast liikumissuunda reguleerivad suunamärgid, suund vasakule “ ← “, suund otse “ ↑ “, suund paremale “ → “.
Enne rajalahknemisi on teavitav märk tekstiga “ RAJALAHKNEMINE “.
Rajal võib kohata ka muid informatiivse iseloomuga tähistust, pöörake tähelepanu ka neile!
Kollasega taustaga rajamärgistus on üleüldine ning selle järgi sõidavad maratoni distantsil osalejad. Punase tausta ja PM tähisega märgistus on poolmaratoni sõitjatele (seal kus aga maratoni ja poolmaratoni distantsid kattuvad, sõidetakse kollase taustaga märgistuse järgi).

Maraton stardib Keava aleviku keskselt suveaia territooriumilt raudtee äärsele kruusasele teenindusteele. Esimene ~200m sõidetakse kõvakattega teel, seejärel raudteeäärsel kruusateel ~1km. 90 kraadine pööre paremale olevale põllule tähendab suunda Keava mägedele. Kuid veel enne tõuse ületatakse põlde, läbitakse metsasingleid ning siis olles end korralikult soojaks sõitnud, saab nautida Keava mägede lummavas õhustikus tõusumeetreid. Kuid veel enne tõuse 6,6 kilomeetril toimub esimene raja lahknemine (M vasakule, PM paremale). Esmalt jõutakse Keava mägede vasakpoolsesse ossa ning seejärel Keava mägede parkla juures 9,9 kilomeetril ületatakse sõidutee ning suundutakse parempoolsesse ossa. Olgugi, et parkla juures sõiduteed ületamisel on reguleerija, tasub siiski ka endal silmad lahti hoida ning jälgida sõiduteel toimuvat.

Kui peas hakkab kummitama mõte ning jalas on tunda õrna surinat, et millal need Keava mäed lõpevad, siis natuke veel ning peagi avaneb vaade avarale põllule, mida ületades jõutakse Raja karjääri (12km). Raja karjääris pidavat algama kevade lõpul Rail Baltiku tarvis karjääri tühjaks vedu ning ilmselt sõidame seda klassikalist karjääri ringi viimast korda. Nii et nautigem seda! Peale karjääri ületatakse peagi Vigala jõgi (14,3km) ning sellele järgneval põllu lõigul saad hakata valmistuma 2,5km pikkuseks motivatsiooni sirgeks. Kus teekatteks on kruus, paremal ja vasakul igavad metsatukad ja põllud, tõuse ja langusi pole, subjektiivsete statistiliste näitajate põhjal tuul enamasti valmistab ebamugavust. Tegelikult pole hullu midagi, tee nii, et oled teistega koos ja naudi grupisõitu.

Aga veel enne motivatsiooni sirge algust on lisamotivatsiooniks SFS vahefinish ning koheselt peale seda Nutrend TP1 (14,7km), kus võimalik janu kustutada ning siis juba mõnusalt edasi kihutada.

Motivatsioonisirge lõpeb 90 kraadise pöördega paremale ning sisenetakse Kõnnumaa maastikukaitsealadele (17,4km). Kus võimalus kihutada kruusa ja liivaseguse kattega teel kuni paremale suunava nooleni (20,6km). Algab Kunilepa singel. Paljudele on see nimi kindlasti tuttav ning ka sellel olevad rajalõigud. Aga eks ikka olge tähelepanelikud ning jälgige märgistust!

Kunilepa singlilt väljudes (22,4km) saad hetkeks nautida pisut kergemat veeremist kruusakattega teel ning sättida end vaimselt valmis esimeseks Paluküla tõusuks, mis algab 23,4 kilomeetril. Kõiki ülerühkijaid premeeritakse nauditavalt kiirete ja jahutavate laskumistega ning seda kohe päris mitmel korral. Viimasel ehk teisel korral mäe kõrgeimasse tippu jõudes ootab sind ees kaunilt ehitud Look mäefinish (27,6km), kus kiirematele mäefinishi arvestuses punkte jagatakse.

Edasi mäest alla veeredes saad mõnuleda teadmises, et Paluküla tõusud on seljataga ning suund võetakse taas Keave poole.

Metsanurga elustiilitalu sissesõidul on Nutrend TP2 (29,7km), kus võimalus end taas kosutada karastavate jookidega.

Edasiselt jätkub sõit vahelduvalt kruusakattega teedel ning metsaradadel. Sõltuvalt ilmastikust võib mõni lõik siin ka pisut märjem ja ka porisem olla.

35 -ndal kilomeetril jõutakse raudtee ülesõitu. Tähelepanu, üle raudtee rada ei lähe väid pöörab vahetult paremale kruusateele ning sõit jätkub otse mööda raudtee äärset rada ja teenindusteed kuni Ohekatku ülesõiduni (36,6km). Taas pöörab rada paremale kruusateele ning jätkub kerge tõusuga kuniks vasakule suunav nool sõitjaid teadatuntud lambakoplisse juhatab. Peale mida jõutakse esmakordselt gaasitrassile. Edasi taas paremale kruusale, väike tõusuke ning pööre vasakule langevale teelõigule. Kel soovi saab hetkeks jala sirgu lasta ning pulsi rütmi korrigeerida.

Hea veeremisega kruusa lõiku saab nautida pea 2km, siis aga pööre paremale ning algab pikk lauge tõus, kus võimalus konkurente maha raputada ning oma positsiooni parandada. Väikse mõõduvõtu järel toimub radade ühinemine (poolmaraton saab kokku maratoni rajaga) ning siis juba läbi Sauna-Antsu hoovi ning metsatuka jõutakse teist korda gaasitrassile. Pikka sõitu gaasitrassil ei tehta ning peagi viib rada osalejaid raba äärse järve singlile. Kust väljudes tasub hoogu koguma hakata algavaks Hansgrohe kiirenduskilomeetriks. Mõistagi on selle algus (40,6km) lippude ja reklaamääristega tähistatud. Kiirenduskilomeetri lõik on piisava laiusega ja piisavalt hea veeremisega, mis annab võimaluse igal ühel oma parim siin välja panna.
Hansgrohe kiirenduskilomeeter (41,6km) lõpeb vahetult enne Tarsi talu singlile sisenemist. Tarsi talu singel kulgeb valdavalt rohusel, kuid suhteliselt kõva pinnaga rajal. Siin on tõuse ja on ka languseid. Jälgi märgistust hoolega.
Tarsitalu singlil saad vänta keerutada 2,3 kilomeetri jagu ning selle lõpus kolmandat korda raja teenindava personali poolt pakutavat kosutust nautida. Ehk et oled jõudnut Nutrend TP3 (44,3km). Siit on lõpuni jäänu vaid 8,7km. Kes siiani end tagasi hoidnud ja pole raatsinud end liialt kulutada, siis nüüd saad vajutada. Kuni Keava mägede teistkordseks külastuseks saad kihutada nii kruusa kui ka asfaltkattega teel, mida kokku lausa üle 2 kilomeetri.

Tähelepanu! Enne Keava mägesid, kui sõidutee võtab tõusva suuna, pöörav rada läbi väikse kraavikese paremale teeäärsesse võsa tukka, kust peagi jõutakse taas Keava mägede ürgsusesse.

Arusaadavalt ei ole energianäidud Keava mägedesse sisenemisel enam need, mis 46,5km tagasi, kuid jäänud on veel minna kõigest ~6,5km. Ehk, et alles jäänud varud võib nüüd käiku lasta küll!

Siinsete küngaste vahel mõnusaks kulgemiseks on soovitatav hoida head rütmi, kel jõuvarusid veel piisavalt, sel see ka õnnestub. Aga kel plaan sõidu lõpuosas teataval määral värskust säilitada, siis eks igaüks teeb omi plaane ja strateegiaid siin ise.

Keava mägede parklas sõiduteed ületades jõutakse teise raja lahknemisse (47,8km), kus maraton pöörab vasakule ja poolmaraton suundub otse.

Kui vahepeal peaks tekkima hirm, et need künkad äkki ei lõpegi. Ära muretse! Eks ikka iga hea saab kunagi otsa ning sellest kõige paremini annab märku kui oled mööda tuhisemas vanast lagunenud majast. Vahetult enne seda lagunenud maja on ka kolmas raja lahknemine (48,5km), maraton otse, poolmaraton vasakule. Nüüd on kindel, suuremad tõusud ja langused on seljataga ning ka lõpuni pole enam palju, vaid ~4,5km. Võid kopsud õhku täis tõmmata ja gaasi vajutada!

Veel natuke metsasingleid, kus vahepeal ka rajad taas ühinevad (49,2km) ning seejärel lõiguke suhteliselt sirgel metsavahelisel teel ning jõutaksegi välja kruusateele mida mööda võetakse suund Keava aleviku suunal. Enne aga kui saab nautida veeremist Keava alevi Kooli tänava asfaldil, tuleb läbida vana 1,3km pikkune põlluvahe tee. Hoia jalga gaasil!

Kui oled jõudnud asfaldile, on jäänud kõigest ~700m. Aeg valmistuda lõpuspurdiks! Asfaldi pööratakse lauge parempöördega staadioni rohealale, kus sind ootab ees nauditavat kergendust pakkuv finišisirge, aplodeeriv rahvas ning kulminatsiooniks mõistagi lõpujoon, mille sa koheselt, käed ülesse tõstes, ületad. Palju õnne, oled tubli olnud!

Teeninduspunkte on rajal kolm:
Nutrend TP1 – 15,5km (peale SFS vahefinishit motivatsioonisirge alguses)
Nutrend TP2 – 29,7km (pärast Paluküla mäge, Metsanurga elustiilitalu sissesõidul)
Nutrend TP3 – 44,3km (Tarsi talu juures)

Motivatsiooniks:
Look mäefinish – 28,7km (Paluküla kõrgustiku tipus)
SFS vahefinish – 15,1km (peale Vigala jõe ületust karjamaal)

Hansgrohe kiirenduskilomeeter – algus 40,6km, lõpp 41,6km (enne Tarsi talu singlit)

Rajalahknemised:
6,6 km – Keava mägedes, Maraton vasakule
47,8km – Keava mägede parklas, Maraton vasakule
48,5km – Keava mägedes enne vana lagunenud maja, Maraton otse

Trassi pikkus:
ca 53 km

 

INTERAKTIIVNE RAJAKAART

NB! Ava kindlasti kaardil ka kontrollpaneel - nii saad erinevaid kaardi kihte ja radasid sisse/välja lülitada ja endale kõige relevantsemat kaarti näha.
Mobiilis vajutades full screen nuppu - peaks avanema Google Maps rakendus kus on juba mugavam kaarti käsitleda. Lisaks kui on sul GPS lülitatud sisse peaksid ka enda asukohta raja suhtes nägema. Kuid parima kogemuse saamiseks soovitame siiski laadida rajafail enda rattakompuutrisse.

Failid

GPX (Poolmaraton)Poolmaratoni rajakaart (.pdf)Linnaku kaart (.pdf)

Kirjeldus

Raplamaa rattamaraton on viimastel aastatel läbinud päris palju muudatusi. Uuenenud on suuremal või vähemal määral kõikide distantside rajad, uue asukoha on saanud võistluslinnak. Ka 2025 aasta pakub mõningasi uuendusi uute rajalõikude näol.

Teistkordselt algab ja lõpeb võistlus Keava aleviku suveaia territooriumilt. Trassi kujundamisel oleme taas jätkanud eelmistel aastatel aluseks pandud põhimõtetel, ehk et rajal oleks põnevust, uudsust, samas ka äratundmise rõõmu, mis komplektina pakuks mõnusat elamust, sõidunaudingut ning positiivseid emotsioone. Ja siinjuures vähetähtsam pole asjaolu, et hea tundega ja naerusuil saavad ületada finišijoont kõik osalejad. Muutujaks võrrandis on enamasti tempo, mida igaüks siis ise saab doseerida vastavalt oma võimekusele. Oluliseks teguriks on mõistagi ilm, kuid oleme trassi tegemisel ka seda mõju püüdnud arvesse võtta. Aga selles võib kindel olla, kui sajab siis sajab ka raja peal ning päris puhta jalaga ei pääse.
Et Raplamaa rattamaratoni vaimsus oleks tuntav ka poolmaratonil osalejatel, siis möödapääsmatult oleme raja kujundamisel seda ka arvesse võtnud. Keava mägesid saab nautida kahel korral, saab tiirutada Tarsi talu, metsa- ja rabajärve singlitel ning läbida vana lasketiiru karjääri. Poolmaratoni distantsil sõitjatele on uut taas üksjagu ning kindlasti ka mõningast vana ära tundmisrõõmu.

Võistluskeskus on Keava alevikus ning läbimise suund on eelmise aastaga võrreldes vastupidine ehk siis päripäeva. Kindlasti tasub tähelepanu pöörata rajamärgistusele ning mitte mingil juhul üritada sõita eelmise aasta mälupildi järgi, sest see võib olulistel hetkedel valeks osutuda. Rajamärgistuse kvaliteedis me järeleandmisi ei tee ning kui oled mõõdukalt tähelepanelik, ei eksi sa teelt ning jõuad, rahulolu kogedes ja enda üle uhkust tundes, finišisse.

Rajalahknemistel, Keava mägedes, nii esimest kui teist kordsel läbimisel, olla tähelepanelik!
Samuti ei tasu alahinnata rajatähistuse olulisust, seda just kohtades, kus tuleb olla eriti tähelepanelik ja/või ka tavapärasest ettevaatlikum. Selliseid kohti tähistab märk, millel on sümboliks “ ! “ ning kui silma hakkab selline tähistus “ ↓↓↓ “, siis tea, et ees ootab järsem ning tehnilisem laskumine. Seal kus jõe või kraavi ületamiseks on sild, ehk et rada võib olla tavapärasest kitsam ja ei ole just möödasõiduks sobivaim koht, võib kohata sellist märki “ ‖ “. Kraavi, jõe või mõne muu veekogu läbimist, kus silda ei ole, on välja pandud selline tähistus “ ≈ “ ning tavapäraselt tähendab see ka seda, et varbad võivad saada kastetud.
Tavapärast liikumissuunda reguleerivad suunamärgid, suund vasakule “ ← “, suund otse “ ↑ “, suund paremale “ → “.
Enne rajalahknemisi on teavitav märk tekstiga “ RAJALAHKNEMINE “.
Rajal võib kohata ka muid informatiivse iseloomuga tähistust, pöörake tähelepanu ka neile!
Kollasega taustaga rajamärgistus on üleüldine ning selle järgi sõidavad maratoni distantsil osalejad. Punase tausta ja PM tähisega märgistus on poolmaratoni sõitjatele (seal kus aga maratoni ja poolmaratoni distantsid kattuvad, sõidetakse kollase taustaga märgistuse järgi).

Poolmaraton stardib Keava aleviku keskselt suveaia territooriumilt raudtee äärsele kruusasele teenindusteele. Esimene ~200m sõidetakse kõvakattega teel, seejärel raudteeäärsel kruusateel ~1km. 90 kraadine pööre paremale olevale põllule tähendab suunda Keava mägedele. Kuid veel enne tõuse ületatakse põlde, läbitakse metsasingleid ning siis olles end korralikult soojaks sõitnud, saab nautida Keava mägede lummavas õhustikus tõusumeetreid. Kuid veel enne tõuse 6,6 kilomeetril toimub esimene raja lahknemine (PM paremale, M vasakule). Esmalt singeldatakse Keava mägede vasakpoolses osas ning suundutakse Keava kindluse mäe poole. Vahetult enne kindluse mäge ning vana maja maja toimub teine raja lahknemine (7,9km), poolmaraton vasakule, maraton otse. Kindluse mäe kõrvalt väljudes võetakse suund Vainu talu suunas.
Pikk lauge tõus ning siis laskumine ning pööre paremale asfaltkattega sõiduteele. Teele sõites tasub olla ettevaatlik, liiklus on avatud!
Aga enne kui kõvakattega teel kihutama saab hakata, tuleb ees olevast tõusust ülesse suruda. Peale mida aga gaas põhja lasketiiru karjääri suunas. Kui karjääri singel (12,5km) läbitud, saad hetkes jalga sirutada ning laial kruusatee laskumisel head veeremist nautida. Peagi aga suunab nool rattureid vasakule Sauna-Antsu talu poole.

Talu hoovis toimub radade ühinemine (poolmaraton saab kokku maratoni rajaga) ning siis juba läbi metsatuka jõutakse gaasitrassile. Pikka sõitu gaasitrassil ei tehta ning peagi viib rada osalejaid raba äärse järve singlile. Kust väljudes tasub hoogu koguma hakata algavaks Hansgrohe kiirenduskilomeetriks. Mõistagi on selle algus (14km) lippude ja reklaamääristega tähistatud. Kiirenduskilomeetri lõik on piisava laiusega ja piisavalt hea veeremisega, mis annab võimaluse igal ühel oma parim siin välja panna.
Hansgrohe kiirenduskilomeeter (15km) lõpeb vahetult enne Tarsi talu singlile sisenemist. Tarsi talu singel kulgeb valdavalt rohusel, kuid suhteliselt kõva pinnaga rajal. Siin on tõuse ja on ka languseid. Jälgi märgistust hoolega.
Tarsi talu singlil saad vänta keerutada 2,3 kilomeetri jagu ning selle lõpus raja teenindava personali poolt pakutavat kosutust nautida. Ehk et oled jõudnut poolmaratoni ainsasse Nutrend TP -sse (17,7km). Siit on lõpuni jäänu vaid 7,5km. Kes siiani end tagasi hoidnud ja pole raatsinud end liialt kulutada, siis nüüd saad vajutada. Kuni Keava mägede teistkordseks külastuseks saad kihutada nii kruusa kui ka asfaltkattega teel, mida kokku lausa üle 2 kilomeetri.

Tähelepanu! Enne Keava mägesid, kui sõidutee võtab tõusva suuna, pöörav rada läbi väikse kraavikese paremale teeäärsesse võsa tukka, kust peagi jõutakse taas Keava mägede ürgsusesse.

Arusaadavalt ei ole energianäidud Keava mägedesse sisenemisel enam need, mis 20km tagasi, kuid jäänud on veel minna kõigest ~5,2km. Ehk, et alles jäänud varud võib nüüd käiku lasta küll!

Siinsete küngaste vahel mõnusaks kulgemiseks on soovitatav hoida head rütmi, kel jõuvarusid veel piisavalt, sel see ka õnnestub. Aga kel plaan sõidu lõpuosas teataval määral värskust säilitada, siis eks igaüks teeb omi plaane ja strateegiaid siin ise.

Keava mägede parklas sõiduteed ületades jõutakse kolmandasse raja lahknemisse (21,2km), kus poolmaraton suundub otse ja maraton pöörab vasakule.

Üsna peagi rajad taas ühinevad (24,4km) ning siis veel natuke metsasingleid ja seejärel lõiguke suhteliselt sirgel metsavahelisel teel ning jõutaksegi välja kruusateele mida mööda võetakse suund Keava aleviku suunal. Enne aga kui saab nautida veeremist Keava alevi Kooli tänava asfaldil, tuleb läbida vana 1,3km pikkune põlluvahe tee. Hoia jalga gaasil!

Kui oled jõudnud asfaldile, on jäänud kõigest ~700m. Aeg valmistuda lõpuspurdiks! Asfaldi pööratakse lauge parempöördega staadioni rohealale, kus sind ootab ees nauditavat kergendust pakkuv finišisirge, aplodeeriv rahvas ning kulminatsiooniks mõistagi lõpujoon, mille sa koheselt, käed ülesse tõstes, ületad. Palju õnne, oled tubli olnud!

Teeninduspunkt:
Nutrend TP – 17,7km (Tarsi talu juures)

Motivatsiooniks:
Hansgrohe kiirenduskilomeeter – algus 14km, lõpp 15km (enne Tarsi talu singlit)

Rajalahknemised:
6,6km – Keava mägedes, Poolmaraton paremale
7,9km – Keava mägedes enne vana lagunenud maja, Poolmaraton vasakule
21,2km – Keava mägede parklas, Maraton vasakule

Trassi pikkus:
ca 25,1 km

INTERAKTIIVNE RAJAKAART
NB! Ava kindlasti kaardil ka kontrollpaneel - nii saad erinevaid kaardi kihte ja radasid sisse/välja lülitada ja endale kõige relevantsemat kaarti näha.
Mobiilis vajutades full screen nuppu - peaks avanema Google Maps rakendus kus on juba mugavam kaarti käsitleda. Lisaks kui on sul GPS lülitatud sisse peaksid ka enda asukohta raja suhtes nägema. Kuid parima kogemuse saamiseks soovitame siiski laadida rajafail enda rattakompuutrisse.

Failid

Lastesõitude rajakaat (.pdf)Linnaku kaart (.pdf)

Kirjeldus

Lastesõidud toimuvad Keava suveaia ja endise koolistaadioni ja pargi territooriumi rohealal. Start toimub stardikaare alt ning vastavalt vanuseklassidele sõidetakse kas üks või kaks ringi. Finišeeritakse seal kus starditi ületades lõpujoont.