Eesti esimene ja suurim maastikurattasari on ilmestanud spordiürituste kalendrit juba 23 aastat pakkudes suurematele ja väiksematele rattasõpradele võimalust end proovile panna 6 etapil, mis
toimuvad erinevates paikades üle Eesti ja ka Lätis. Rattamaratonide sarjas saavad võistlejad valida GrandPrix, maratoni ja poolmaratoni distantside vahel ning need, kes võistelda ei taha saavad looduskauneid radasid nautida matkasõitudul. Lisaks toimuvad traditsioonilised lastesõidud – Estonian Cup on spordiüritus kogu perele.
Eesti maastikurataste sarivõistlus Estonian Cup sai alguse 2001. aastal. Esimesed kolm aastat kandis sari nimetust Toyota Estonian Cup. Järgnevad 7 aastat Elioni järgi, 3 aastat Samsungi järgi ja 8 aastat Hawaii Expressi järgi.
2024 aastal jätkame sarja uuendamisega. Rattasõpradel on võimalus avastada uusi põnevaid rattaradasid Valgehobusemäel, Raplamaal, Valgas, Elvas, Jõulumäel ja Lätis Smiltenes.
Iga võistluspäeva rattur, kes on andnud meile nõusoleku saata sarja kohta teavet, saab oma telefoni võistluseelsel päeval sms-i koos kohalesõidu juhiste ning stardikoridori numbriga.
Matkasõidusõpradel ja rattasõpradel, kes on siiani peljanud maratonirajale tulla on võimalus läbida distants koos grupijuhtidega, kes aitavad sõitjad nõu ja jõuga.
Ning auhindu jagame oma rattureile kamaluga.
Püsige meiega – Estonian Cup ON elustiil
Estonian Cup rattamaratonide sarivõistluse ajalugu:
2023
Stardijoonelt veereti üle kokku 4359 korral.
Vähemalt ühe GrandPrix lõpetas 364 võistlejat, maratoni lõpetas 994 võistlejat, poolmaratoni 500 võistlejat.
Lastesõitudes tehti kokku 538 starti.
Võistkonnana andis end hooajal üles 61 ratturite tiimi, raudse ratturi särgi teenis välja 148 ratturit.
Meeste arvestuses osutus parimaks Markus Pajur. Naistearvestuses teist aastat järjest Liisa Ehrberg.
Poolmaratoni kiireimad olid aastal 2023 Egert Tammeleht ning Maria Jürisaar. Võistkondadest sai püünele KoMo/Veloplus, naiskondade kiireim oli Velohunt Hawaii Express naiskond.
SFS aktiivseima ratturi arvestuses oli parim Gert Jõeäär, Mariine Auto mägede kuningaks krooniti Markus Pajur. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid hooaja kokkuvõttes Taavi Kannimäe ning Annabrit Prants.
2022
Stardijoonelt veereti üle kokku 3816 korral.
Vähemalt ühe GrandPrix lõpetas 284 võistlejat, maratoni lõpetas 676 võistlejat, poolmaratoni 403 võistlejat.
Lastesõitudes tehti kokku 444 starti.
Võistkonnana andis end hooajal üles 56 ratturite tiimi.
Meeste arvestuses osutus parimaks viiendat aastat järjest Gert Jõeäär. Naistearvestuses Liisa Ehrberg.
Poolmaratoni kiireimad olid aastal 2022 Herlen Kajo ning Maria Jürisaar. Võistkondadest sai püünele KoMo/Veloplus, naiskondade kiireim oli Velohunt Sparta naiskond.
Küüslaugufestivali aktiivseima ratturi arvestuses oli parim Gert Jõeäär, Mariine Auto mägede kuningaks krooniti Gert Jõeäär. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid hooaja kokkuvõttes Taavi Kannimäe ning Liisa Ehrberg.
2021
Stardijoonelt veereti üle kokku 3874 korral.
Vähemalt ühe GrandPrix lõpetas 269 võistlejat, maratoni lõpetas 614 võistlejat, poolmaratoni 424 võistlejat.
Lastesõitudes tehti kokku 437 starti.
Võistkonnana andis end hooajal üles 66 ratturite tiimi.
Meeste arvestuses osutus parimaks viiendat aastat järjest Gert Jõeäär. Naistearvestuses kolmandat aastat järjest Janelle Uibokand.
Poolmaratoni kiireimad olid aastal 2021 Kalev Gustav Rei ning Karolin Surva. Võistkondadest sai püünele KoMo/Veloplus, naiskondade kiireim oli Hawaii Express naiskond.
APõltsamaa mägede kuningaks krooniti Gert Jõeäär. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid hooaja kokkuvõttes Taavi Ksnnimäe ning Janelle Uibokand.
2020
Stardijoonelt veereti üle kokku 3249 korral.
Vähemalt ühe GrandPrix lõpetas 283 võistlejat, maratoni lõpetas 626 võistlejat, poolmaratoni 329 võistlejat.
Lastesõitudes tehti kokku 316 starti.
Võistkonnana andis end hooajal üles 64 ratturite tiimi.
Meeste arvestuses osutus parimaks neljandat aastat järjest Gert Jõeäär. Naistearvestuses teist aastat järjest Janelle Uibokand.
Poolmaratoni kiireimad olid aastal 2020 Matthias Mõttus ning Karolin Surva. Võistkondadest sai püünele KoMo/Veloplus, naiskondade kiireim oli Hawaii Express naiskond.
Artic Sport aktiivseima ratturi arvestuses oli parim Gert Jõeäär, Põltsamaa mägede kuningaks krooniti Gert Jõeäär. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid hooaja kokkuvõttes Jõeäär Gert ning Mõttus Mari-Liis.
2019
Stardijoonelt veereti üle kokku 4876 korral.
Vähemalt ühe GrandPrix lõpetas 441 võistlejat, maratoni lõpetas 812 võistlejat, poolmaratoni 450 võistlejat.
Lastesõitudes tehti kokku 538 starti.
Võistkonnana andis end hooajal üles 63 ratturite tiimi.
Meeste arvestuses osutus parimaks kolmandat aastat järjest Gert Jõeäär. Naistearvestuses Janelle Uibokand.
Poolmaratoni kiireimad olid aastal 2019 Matthias Mõttus ning Karolin Surva. Võistkondadest sai püünele KoMo/Veloplus , naiskondade kiireim oli Hawaii Express naiskond.
Küüslaugufestivali aktiivseima ratturi arvestuses oli parim Gert Jõeäär, Europark mägede kuningaks krooniti Gert Jõeäär. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid hooaja kokkuvõttes Arumägi Anti ning Karing Krista.
2018
Stardijoonelt veereti üle kokku 5033 korral.
Vähemalt ühe GrandPrix lõpetas 463 võistlejat, maratoni lõpetas 784 võistlejat, poolmaratoni 440 võistlejat.
Lastesõitudes tehti kokku 272 starti.
Võistkonnana andis end hooajal üles 64 ratturite tiimi.
Meeste arvestuses osutus parimaks Gert Jõeäär. Naistearvestuses Greete Steinburg.
Poolmaratoni kiireimad olid aastal 2018 Romet Pajur ning Silvia Türkson. Võistkondadest sai püünele Veloplus/KoMo , naiskondade kiireim oli Hawaii Express/Cyclon.
Küüslaugufestivali aktiivseima ratturi arvestuses oli parim Gert Jõeäär, Europark mägede kuningaks krooniti üldvõitja au omale saanud Gert Jõeäär. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid hooaja kokkuvõttes Anti Arumägi ning Maris Kaarjärv.
2017
Maratonide ja poolmaratonide stardijoonelt veereti üle kokku 7207 korral.
Vähemalt üle maratoni lõpetas 999 võistlejat, poolmaratoni 487 võistlejat.
Lastesõitudes tehti kokku 797 starti. Keskmine osales etapil 1160 võistlejat.
Võistkonnana andis end hooajal üles 66 ratturite tiimi, raudse ratturi särgi teenis välja 117.
Kui meeste arvestuses sai sari omale uue nime võitjate loetellu (parimaks osutus Gert Jõeäär), siis naistearvestuses võttis pärast kahe-aastast vaheaega võitjakarika enda valdusse Greete Steinburg.
Poolmaratoni kiireimad olid aastal 2017 Kren Kask ning Maris Kaarjärv. Võistkondadest sai püünele A&T Sport Mobile.ee, naiskondade kiireim oli Hawaii Express/Cyclon.
Gardena aktiivseima ratturi arvestuses oli parim Dmitri Sorokin, Europark mägede kuningaks krooniti üldvõitjagi au omale saanud Gert Jõeäär. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid hooaja kokkuvõttes Kaupo Kattai ning Mairis Õispuu
2016
Läbi hooaja tehti sarjas 7702 starti ning kokku 8215 registreerumist.
1174 ratturit lõpetas vähemalt ühe maratoni.
627 rattruit lõpetas vähemalt ühe poolmaratoni.
Keskmine osalejate arv etapil oli 1248.
Võistkondi osales sarjas 86.
Raudseid rattureid (läbisid kõik kaheksa maratoni või poolmaratoni) kogunes hooaja lõpuks 134.
Caspar Austa viieaastasele võiduseeriale pani punkti Raplamaa Rattaklubi KoMo esindav Eesti meister maastikurattamaratonsi Peeter Tarvis juunior, naistest jätkas võiduseeriat Liisa Ehrberg.
Võistkondliku võidukarika sai hooaja lõpus endale Veloplus Torq ProTeam, naiskondadest oli parim Sparta Proshop.
Poolmaratoni võitjateks krooniti Stefan Lootus ja Anet Sirvel.
Premium7 aktiivseima ratturi ning Europark mäekuninga arvestuses troonis tipus Euroopa meister maastikurattamaratonis Peeter Pruus. Hansgrohe kiirenduskilomeetri nobedaimad olid Erki Pütsep ja Kelly Kalm.
2015
Läbi hooaja osales sarjas kokku ligi 2404 erinevat ratturit, neist
•1175 lõpetas vähemalt ühe maratoni
•746 lõpetas vähemalt ühe poolmaratoni
•483 last osales vähemalt ühel lastesõidul
•Keskmine osalejate arv etapil: 1198
•Koos matkasõidu osalejatega: 1298
•Võistkondi: 103 (sealhulgas 9 naiskonda)
•500-klubisse kuulub 144 ratturit (läbinud kõik 8 etappi)
Hooajale eelnes traditsionaalne 1-8-500 varakevadine luurelaager, septembrikuuks oli pjedestaali kõrgeimal astmel (taaskord) Caspar Austa Peeter Tarvis jr-i ja Alges Maasikmetsa ees. Naiste esikolmiku moodustasid Liisa Ehrberg, Janelle Uibokand ja Grete Steinburg. Võistkondlikus arvestuses käis läbi terve hooaja tihe rebimine A&T Sport Team’i ning KoMo Fixusspordi vahel. Peale jäi esimene. Pronksise koha hõivas Opel Thule Pro Team.
Poolmaratonis triumfeeris Karl Brent Premet meestest ning Inge Kool naistest.
M12 kiireim oli Lauri Tamm ja N12 klassis sõitis esikohale Elisabeth Ebras.
Premium7 aktiivseima ratturi särk läks Caspar Austale, Europark mägedekuningaks krooniti Peeter Pruus, Hansgrohe kiirenduskilomeetri hooaja üldvõitjateks Caspar Austa meestest ning Ailen Mälgi naistest6
2014
Hooaeg 2014 – Estonian Cupi 2014 hooajal osales sarjas kokku 3324 ratturit, neist 1624 lõpetas vähemalt ühe maratoni ja 1022 lõpetas vähemalt ühe poolmaratoni. Lastesõitudest võttis kokku osa 678 sportlikku last. Estonian Cup 2014 hooajal osales 123 võistkonda. Ka sel aastal läbisid sarja kaheksa maratoni distantsi 500 kilomeetri ulatuses looduskauneid kohti. Hooaja jooksul läbisid kõik 8 etappi 291 visa ratturit ning 500-klubilaste arv suurenes võrreldes 2013 aastaga 83 ratturi võrra. Ka seda hooaega alustati aprilli lõpus 1/8/500 kevadlaagriga, mille raames läbiti ühe nädalaga kõik Estonian Cup maratonirajad, et testida algava hooaja rattavormi. Sarja üldvõidu võitisi ülipõnevas heitluses Caspar Austa A&T Sport I Teamist, kes tegi ajalugu tulles esimesena sarja viiekordseks võitjaks. Naistest vallutas poodiumi esimese koha kolmandat aastat järjest Greete Steinburg (Purustaja Giant Team Rakke). Võistkondlikkus arvestuses võitsid A&T Sport I Team ja Peloton/Classic naiskond. Hansgrohe kiirenduskilomeetril oli stabiilselt kõige kiirem Alges Maasikmets (Amps Extreme Sport) ja naiste arvestuses Sille Puhu (Peloton/Classic). Esimest korda sarja ajaloos käis pinev võistlus aktiivseima ratturi tiitlile, mille 2014 hooajal võitis Caspar Austa5
2013
Hooaeg 2013 – Esmakordselt ületas 2013. aastal Estonian Cup rattasarjas osalejate arv 2’000 inimese piiri ühe etapi kohta. Läbi hooaja osales sarjas kokku 3684 ratturit, neist 1760 lõpetas vähemalt ühe maratoni ja1070 lõpetas vähemalt ühe poolmaratoni. Lastesõitudest võttis kokku osa 854 last. Rattasarjas osalevate võistkondade arv kasvas 125-lt 153-le. Sarja kaheksa rattamaratoni distantsid moodustavad nüüd kokku 500 kilomeetrit ning 2013. aastal läbisid kõik 8 etappi ja kuuluvad sarja 500-klubisse 207 ratturit. Esimest korda toimus hooaja eel (aprilli lõpus) 1/8/500 kevadlaager, mille raames läbisid kaheksa ratturit ühe nädala jooksul kõik Estonian Cup maratonirajad ehk kokku 500 km. Rattasarja neljakordseks võitjaks kroonitakse taaskord Caspar Austa. Sarjal on nüüd kaks neljakordset üldvõitu – sama vägeva saavutusega on hakkama saanud Allan Oras. Naistest läheb üldesikoht teist aastat järjest Greete Steinburgile. Võistkondlikku tiitlit kaitsesid Amps-Extreme Spordi ratturid, Nissan Thule ProTeami ees. Hansgrohe kiirenduskilomeetri üldvõit kõigi kaheksa etapi sumeeritud aegade kokkuvõttes kuulus Alges Maasikmetsale4
2012
2012 aastal lisandusid uuendustena Rexona matkasõit (toimub nädal enne põhivõistlust) ning kiirenduslõik Everesti kilomeeter. Läbi hooaja osales sarjas kokku rohkem kui 3400 ratturit, neist 1800 sõitis läbi vähemalt ühe maratoni, 1050 lõpetas vähemalt ühe AXA poolmaratoni ning 550 last osales vähemalt ühel Gutta lastesõidul. Keskmine osalejate arv etapil oli 1847 ratturit, koos Rexona matkal osalejatega aga juba 1994. Kõigist kaheksast maratonist võttis osa 324 ratturit. Võistkondade arv kasvas 125-ni, sarjas oli esindatud ratturid 11. riigist. Sarja võitis taas Caspar Austa, naistest Greete Steinburg.
2011
2011 aastal võttis kõigist kaheksast rattamaratonist osa 278 ratturit. Sarja võitis Caspar Austa. Keskmine osalejate arv etapil: 1711. Osalevaid võistkondi: 106.
2010
2010 aastal kuulus sarja koosseisu taas 8 etappi: Tallinna, Mulgi, Rõuge, Otepää, Kalevipoja, Elva, Rakke ja Jõulumäe rattamaratonid. Keskmiselt osales igal etapi 1744 ratturit. Üldarvestuses võiis taaskord Allan Oras, napi eduga Erki Pütsepa ees. Naistest võttis kõigi etappide arvestuses esikoha Kristel Koort.
2009
2009 aastal kuulus sarja 7 maratoni – Mulgi, Rõuge, Tallinna, Elva, Otepää, Rakke ja Jõulumäe rattamaraton. Alates 2009. aastast ei kuulu sarja koosseisu enam Rakvere rattamaraton. Kandidaat-maratonina tegi debüüdi Kalevipoja Rattamaraton, mis aasta hiljem sai sarja täieõiguslikuks liikmeks. Elioni-sarja võitis 2009. aastal Caspar Austa. Naistest oli parim lätlane Ivanda Eiduka. Kõik seitse maratoni läbis täispikal distantsil 262 ja poolmaratonil 66 ratturit. Keskmiselt osales ühel etapil 1687 inimest9
2008
2008 aastal tuli teist aastat järjest üldarvestuses võitjaks Allan Oras. Naistest oli parim Maaris Meier. Keskmiselt osales etapil 1624 inimest. Nii 2008. kui 2007. aastal kuulus sarja koosseisu 8 maratoni – Mulgi-, Rõuge, Tallinna, Elva, Otepää, Rakke, Rakvere ja Jõulumäe rattamarato8
2007
2007 aastal peeti Tallinnas Elion Estonian Cup proloogina lisaks võistkondlik teatesõit, mille võitis Investment Agency Pro Team. Üldarvestuses oli taas parim Allan Oras. Kokku osales pool- ja täispikal distansil 2899 ratturit ehk 8% rohkem võrreldes aastataguse tulemusega. Võistkondlikust arvestusest võttis osa 98 teami. Keskmine lõpetajate arv etapi kohta oli 1533.
Autahvel
Aasta | Meeste koondarvestus |
Naiste koondarvestus |
Meeskondlik koondarvestus |
Naiskondlik koondarvestus |
---|---|---|---|---|
2023 | Markus Pajur | Liisa Ehrberg | KoMo-Veloplus | Hawaii Express |
2022 | Gert Jõeäär | Liisa Ehrberg | KoMo-Veloplus | Velohunt Sparta |
2021 | Gert Jõeäär | Janelle Uibokand | KoMo-Veloplus | Hawaii Express |
2020 | Gert Jõeäär | Janelle Uibokand | KoMo-Veloplus | Hawaii Express |
2019 | Gert Jõeäär | Greete Steinburg | KoMo-Veloplus | Hawaii Express/Cyclon |
2018 | Gert Jõeäär | Greete Steinburg | KoMo-Veloplus | Hawaii Express/Cyclon |
2017 | Gert Jõeäär | Greete Steinburg | A&T Sport Mobile.ee | Hawaii Express/Cyclon |
2016 | Peeter Tarvis juunior | Liisa Ehrberg | Veloplus Torq ProTeam | Sparta ProShop |
2015 | Caspar Austa | Liisa Ehrberg | A&T Sport Team | Sparta ProShop |
2014 | Caspar Austa | Greete Steinburg | A&T Sport Team | Peloton/Classic |
2013 | Caspar Austa | Greete Steinburg | AMPS-Extreme Sport | Rakke Fuji/Rattabaas |
2012 | Caspar Austa | Greete Steinburg | Extreme Sport | TÜ ASK |
2011 | Caspar Austa | Kristel Koort | Extreme Sport | |
2010 | Allan Oras | Kristel Koort | Fixus Sport | |
2009 | Caspar Austa | Ivanda Eiduka | Rietumu Bank Riga | |
2008 | Allan Oras | Maaris Meier | Arctic Sport | |
2007 | Allan Oras | Laura Lepasalu | Extreme Sport | |
2006 | Raivo Maimre | Maaris Meier | Arctic Sport | |
2005 | Helmet Tammkõrv | Grete Treier | Arctic Sport | |
2004 | Alges Maasikmets | Grete Treier | Hawaii Express | |
2003 | Alges Maasikmets | Grete Treier | Hawaii Express | |
2002 | Allan Oras | Kea-Kaia Ilves | ||
2001 | Sigvard Kukk | Grete Pedmanson |